blogi o książkach
Kategorie:

„Lincoln w Bardo” – zachwytów nad tym tytułem nie ma końca. Czy słusznie?

Zadie Smith okrzyknęła powieść Saundersa arcydziełem. Redakcja amerykańskiego Vogue’a porównuje jego twórczość do pisarstwa Twaina. Książka George’a Saundersa „Lincoln w Bardo” w 2017 roku została nagrodzona prestiżową nagrodą Man Booker Prize. A co myślą o niej zwykli czytelnicy? Sprawdź!

„Lincoln w Bardo” – gatunek eksperymentalny?

Trudno określić gatunek „Lincolna w Bardo” czy jakoś tę książkę sklasyfikować. Najbardziej pasuje do niej słowo eksperyment. Początkowo może się wydawać, że to dramat, potem przybiera postać pamiętnika? No i sami widzicie… dalej nie jestem pewna. Mocną stroną „Lincoln w Bardo” jest stylizowany język. To dobre nawiązanie do czasów, w których toczy się akcja książki.

„Lincoln w Bardo” nawiązuje do dzieła Adama Mickiewicza?

Gdybym miała wskazać jakieś podobieństwo do innej z książek, byłyby to „Dziady” Adama Mickiewicza, głównie dlatego, że w obu pozycjach mamy doczynienia z duchami, które coś symbolizują. W „Lincoln z Bardo” wszystko zaczyna się w 1862 roku, gdy z powodu choroby umiera syn prezydenta Abrahama Lincolna. Mały Willie nie chce jednak odejść i jego duch wraca zza światów, by skontaktować się z ojcem. Całości przyglądają się inne dusze zamieszkujące cmentarz. Powoli i one zaczynają włączać się w rozmowę, każdy duch mówi swoim językiem, który nawiązuje do jego stanu społecznego.

Głębszy sens „Lincolna w Bardo”

Książkę nabyłam dwa lata temu podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Podejść miałam do niej kilka, głównie ze względu na fakt, że jest to książka wymagająca. Gdy miałam problem ze skupieniem, nie zawsze była dla mnie zrozumiała. W pewnych momentach gubiłam się w fabule. Ostatecznie cieszę się, że udało mi się przeczytać ją do końca. Być może podobnie jak w przypadku „Dziadów” wraz z kolejnym czytaniem odkrywa się kolejne, głębsze sensy. Zapewne sprawdzę to za kilka lat, bo ta eksperymentalna powieść spoczywa na regale mojej biblioteczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *