ekobiografia krakowa obcebooki.pl
Kategorie:

Recenzja „Ekobiografii Krakowa”

Kraków głównie kojarzy się wszystkim z Wawelem, pięknymi uliczkami, zabytkowymi kamienicami, ale również ze smokiem i smogiem. Ten ostatni aspekt z wymienionych jest sporym problemem. Tymczasem powstała książka, która być może odmieni to oblicze. Czy Kraków może być postrzegany jako nieco bardziej zielone miasto?

„Ekobiografia Krakowa” – nowy trend literaturze?

Były już biografie miejsc pokazane przez pryzmat ludzi w nich mieszkających, teraz czas na ekologiczny portret miasta. Łatwo nie jest, jeśli spojrzeć na statystyki, Kraków wiedzie niechlubny prym wśród miast z najbardziej zanieczysczonym powietrzem. Książka „Ekobiografia Krakowa” wydana przez Znak Horyzont zdaje się pokazywać holistyczny obraz panoramy Krakowa z perspektywy dziejowej i odpowiadać na pytania o rodowód smogu i zanieczyszczeń w tym mieście.

„Ekobiografia Krakowa” – recenzja monografii o Krakowie?

To zbiór różnych artykułów opatrzonych przypisami źródłowymi, co wpływa na charakter popularno-naukowy książki odnoszącej się do historii środowiskowej miasta. W artykułach ujęto zarówno zmiany klimatyczne, jakie zachodzą w na przestrzeni epok, określono wpływ roślinności na walkę z zanieczyszczeniami już od średniowiecza oraz jakie były konsekwencje uprzemysłowienia miasta Kraka.

„Ekobiografia Krakowa” – co w środku książki?

Książka jest naprawdę ciekawa, to nie lada gratka dla każdego fascynata zmieniającego się Krakowa. Jedynym minusem książki są czarno-białe fotografie. Kolorowe zdjęcia byłyby dopełnieniem dla pięknej okładki zaprojektowanej przez Annę Slotorsz. Lektura nie jest wymagająca, polecam, zwłaszcza jeśli interesujesz się kwestiami zmian środowiskowych. To był jeden z powodów, dla których ja sięgnęłam po tę książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *